هنگامی که سایت وردپرسی خودتان را اجرا می کنید، غیرممکن است که در مدت زمان مشخصی دچار مشکلات و ارورهای مختلفی نشوید. یکی از معروف ترین ارورهایی که برای وردپرس رخ می دهد، Error establishing a database connection می باشد. در حقیقت زمانی که می خواهید سایت خودتان را اجرا کنید با چنین مشکلی مواجه خواهید شد. بیشتر افراد فکر می کنند که دیگر نمی توانند به سایت خودشان دسترسی پیدا کنند اما چنین تفکری اشتباه است. این مشکل عموما با استفاده از هاست های رایگان و ارزان به وجود می آید. در بخش زیر جزئیات بیشتری به شما داده می شود.

دلیل رخ دادن این مشکل

این مشکل زمانی رخ می دهد که سایت شما نتواند با دیتابیس یا پایگاه داده شما ارتباط سالمی داشته باشد. دیتابیس فضایی است که تمامی اطلاعات سایت شما و پوسته سایت تان بر روی آن قرار دارد. به همین دلیل سایت شما نیاز دارد که دائما با دیتابیس اطلاعات جا به جا کند و اگر نتواند چنین کاری را انجام بدهد، ارور Error establishing a database connection به وجود می آید. دلایل دیگری هم می تواند برای چنین چیزی وجود داشته باشد که همگی در بخش زیر بیان شده اند:

  • آسیب در دیتابیس یا عدم پاسخگویی مورد نیاز در دیتابیس
  • اشتباه وارد کردن آدرس یا نام دیتابیس در فایل wp-config.php
  • نوشتن اشتباه رمز عبور در فایل wp-config.php
  • حجم بازدید بالای سایت و عدم قدرت کافی برای مدیریت سایت

کارهای مورد نیاز

قبل از اینکه بخواهید چنین مشکلی را برای خودتان برطرف کنید ابتدا باید بدانید که آیا شما دسترسی های لازم را دارید؟ برای اینکه بدانید چه دسترسی هایی لازم است باید بخش زیر را بخوانید:

  • باید به روت خودتان و همچنین SSH سرور تان دسترسی داشته باشید که در هنگام استفاده از هاستینگ های اشتراکی چنین کاری نیازمند اجازه شرکت هاستینگ می باشد.
  • پایگاه داده شما باید دقیقا در همان سروری باشد که شما از آن استفاده می کنید.
  • برای اینکه به پایگاه داده تان دسترسی داشته باشید، باید نام کاربری و رمز عبور آن را بدانید.

حال اگر به تمامی این ها دسترسی داشتید، یک بکاپ از اطلاعات خودتان بگیرید تا اگر در ادامه مشکلی برای شما به وجود آمد، داده های شما از بین نرود. سپس باید مراحل زیر را طی کنید تا مشکل تان برطرف شود.

بررسی کردن پایگاه داده

در ابتدا باید لاگین سایت خودتان را بررسی کنید. یعنی برای پیدا کردن مشکل اصلی خودتان باید به صفحه wp-admin سایت تان بروید و ببینید آیا چنین مشکلی برای آن بخش هم وجود دارد یا خیر. حال ممکن است خطای زیر برای شما به وجود بیاید:

One or more database tables are unavailable. The database may need to be repaired

اگر چنین چیزی بود، یعنی وردپرس شما می تواند به پایگاه داده تان وصل شود اما مشکلاتی در جداول بانکی شما وجود دارد که باعث یک آسیب دیدگی شده است. در چنین حالتی شما باید در فایل wp-config.php قبل از کد That’s all، باید کد زیر را وارد کنید تا مشکل شما برطرف شود:

define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

بعد از آن هنگام ورود به بخش wp-admin گزینه <تعمیر پایگاه داده> برای شما نمایان می شود و می توانید مشکل خودتان را برطرف کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر مشکل تان برطرف هم نشد باید کد بالا را از فایل تان پاک کنید.

بررسی کردن فایل wp-config.php

فایل wp-config.php، مهم ترین فایل وردپرسی شما به حساب می آید و سایت شما را به پایگاه داده تان وصل می کند. به همین علت باید کدهای زیر را در این فایل بررسی کنید:

define(‘DB_NAME’, ‘database_name’);

define(‘DB_USER’, ‘database_username’);

define(‘DB_PASSWORD’, ‘database_password’);

define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

حال باید چند چیز را در این کدها بررسی کنید. سایت های زیادی هستند که به تازگی راه افتاده اند و زیاد رخ داده است که نام کاربری شان یا رمز عبور را در این مکان اشتباه وارد کرده اند. حال چیز دیگری هم که باید بررسی کنید نام لوکال هاستی است که برای هاست مطرح شده است. این نام عموما همان لوکال هاست است اما گاهی اوقات شرکت هاستینگ نام دیگری را برای این بخش مطرح می کند. البته اگر نام کاربری یا رمز عبور خودتان را تغییر داده اید باید حتما در این بخش آپدیت کنید. حال اگر تمام مباحث این بخش درست بود، مشکل شما دقیقا از سرورتان است.

بررسی کردن سرور

عموما این مشکل زمانی رخ می دهد که بازدید کنندگان سایت شما به طور ناگهانی افزایش پیدا می کند و هاست و سرور شما قادر به پاسخگویی نیست. در چنین حالتی شما باید به SSH دسترسی داشته باشید یا از شرکت هاستینگ خودتان دسترسی را دریافت کنید. البته در این بخش بهترین کار این است که از خود مدیریت بخواهید که مشکل شما را برطرف کند. تمامی این ها زمانی رخ می دهد که شما از یک هاست نامناسب استفاده کنید. هاست های Telfire هیچکدام از مشکلات این چنینی را برای شما به وجود نخواهد آورد.