طبیعتا شما هم با نام cPanel یا WHM آشنایی دارید. از این دو ابزار برای مدیریت آسان وبسایت ها استفاده می شود و امروزه بر روی هر سایتی می توان اثری از این ابزارها پیدا کرد. همچنین باید بدانید که این دو ابزار، به دلیل رابط کاربری ساده و پر امکان خود توانسته اند شهرت زیادی برای خودشان پیدا کنند. اگر شما با cPanel کار کرده باشید، به خوبی می دانید که WHMچه چیزی است و چه نقشی را ایفا می کند اما هنوز برخی ها هستند که می خواهند وارد این عرصه شوند و نمی دانند که cPanel و WHM چه تفاوت هایی با همدیگر دارد. به همین دلیل در بخش زیر تفاوت اصلی و برخی از مشکل ها و خطاهایی که ممکن است رخ دهد نیز بیان شده است.

تفاوت های cPanel و WHM

در همین ابتدا باید بدانید که WHM مخفف شده Web Hosting Manager می باشد. در حقیقت این ابزار، بک اند یا Back end خود cPanel را به وجود آورده است و به شما اجازه می دهد که حساب های cPanel مختلفی برای خود ایجاد کنید. در حقیقت خود WHM به شما اجازه می دهد که یک نمایندگی cPanel داشته باشید و حساب های زیادی به دیگران بدهید. و اما cPanel نیز معنا و مفهوم دیگری دارد.

خود  cPanel همانند یک کاور بر روی  WHM است که دسترسی های پایگاه داده، حساب های ایمیل و … را به شما می دهد. شخصی سازی هایی که بر روی cPanel انجام می شود کاملا جدا از WHM است و هرکدام تنظیمات جدای خودشان را دارند. پس می توان گفت که cPanel لایه رویین است و WHM تنها ابزاری است که به شما دسترسی به بک اند cPanel را می دهد.

 

خطاهایی که ممکن است در cPanel و WHM رخ دهد

همانطور که در بخش بالاتر بیان شد، خطاهای زیادی وجود دارد که در cPanel یا WHM رخ می دهد. در بخش زیر پنج نمونه از مهم ترین خطاها بیان خواهد شد و همچنین خواهید دانست که چگونه می توان این خطاها را برطرف کرد.

    cPanel accounts have unlimited

یکی از مشکل های معروف در cPanel، این است که حجم شما را به صورت نامحدودی نشان می دهد. حال این در صورتی است که شما محدودیت فضای cPanel خودتان را در WHM مشخص کرده اید. برای رفع چنین مشکلی شما باید کاربری خودتان را به روت یا Root تغییر بدهید و سپس وارد سرور خود شوید. بعد از ورود به سرور کد زیر را اجرا کنید تا مشکل شما برطرف شود:

# /scripts/fixqoutas

    عدم وارد شدن به cPanel

بسیاری از افراد برای ورود به cPanel خود، از پورت your_domain:2083 استفاده می کنند تا وارد شوند. حال برخی از اوقات ممکن است چنین چیزی رخ ندهد و شما نتوانید وارد سایت خود شوید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما DNS های سایت خودتان را تغییر داده باشید و این دی ان اس های جدید هنوز در تمامی اینترنت فعال نشده باشند. در چنین حالتی شما کار خاصی نمی توانید انجام بدهید و باید از طریق WHM وارد cPanel خودتان شوید. یعنی به جای پورت ۲۰۸۳ تنها کافی است که پورت ۲۰۸۷ را وارد کنید.

    منقضی شدن لایسنس SSL

هنگامی که با این خطا مواجه شوید، براساس متنی که نوشته است به راحتی می توانید بفهمید که مشکل از چه چیزی است. این خطا بیان کننده این است که اعتبار گواهی SSL شما تا سی روز دیگر بیشتر اعتبار ندارد و باید به دنبال تمدید آن باشید. حال کافی است که به آدرس زیر بروید:

Home »Service Configuration »Manage Service SSL Certificates

سپس گزینه Reset Certificate را وارد کنید تا مشکل شما برطرف شود. البته این کار را برای کسانی پیشنهاد می شود که گواهی های معتبر خریداری نکرده اند.

    You do not have permission to create subdomains

این ارور زمانی رخ می دهد که شما می خواهید یک ساب دامین با نام هاست خودتان ایجاد کنید. برای رفع چنین مشکلی باید به حساب WHM خودتان وارد شوید. سپس به آدرس زیر بروید و گزینه Allow users to park subdomains of the server’s hostname را پیدا کنید:

Home »Server Configuration »Tweak Settings

هنگامی که گزینه گفته شده را فعال کردید، ارور شما برطرف می شود.

    The domain is already pointed to an IP

زمانی که شما می خواهید دامنه جدیدی به پنل خودتان اضافه کنید، باید از DNS هایی استفاده کنید که با سرور شما ست شده باشد، در غیر این صورت چنین مشکلی را مشاهده خواهید کرد. برای رفع این مشکل باید وارد حساب WHM خودتان شوید. سپس آدرس زیر را دنبال کنید:

Home »IP Functions »Configure Remote Service IPs

هنگامی که وارد شدید، گزینه Remote Name Server IPs را پیدا کنید و آی پی دی ان اس های خودتان را وارد کنید تا این مشکل را برای شما برطرف شود.