قطعا تا به امروز در کنار سایت ها با نشانه های http و https مواجه شده اید. عموما https با یک حالت سبز نشان داده می شود و امنیت سایت را تضمین می کند. این نشانه دارای اعتبار بیشتری است و حس بهتری برای کاربران یک سایت دارد. حال اینکه شما هم بخواهید سایت خودتان را از روی http ریدایرکت کنید و به https تغییر بدهید، یک فرایند مهمی است که تاثیرات زیادی را به همراه دارد. از این تاثیرات می توان به سئوی بهتر برای سایت، امنیت بیشتر و اعتماد بیشتر کاربران به شما اشاره کرد.

برای ریدایرکت کردن و تبدیل به https نیاز به گواهینامه SSL دارید. گواهینامه SSL به طور ساده یک فایل رمزنگاری شده برای تایید هویت سایت شما است که تضمین سالم بودن سایت شما را به کاربرها می دهد. بعد از تهیه این گواهینامه می توانید به دو روش سایت خودتان را به https ریدایرکت کنید. روش اول به صورت دستی از طریق سی پنل می باشد و در روش دوم می توانید از خود وردپرس برای تغییر ریدایرکت استفاده کنید که تمامی شان در بخش های زیر بیان شده اند.

ریدایرکت به وسیله سی پنل

برای اینکه ریدایرکت را به وسیله سی پنل انجام بدهید، ابتدا وارد فایل منیجر سی پنل شوید و به دنبال پوشه Public_html باشید. در این بخش باید فایل .htaccess را پیدا کنید. این فایل عموما مخفی شده است و باید از طریق Setting در بخش بالا گزینه Show Hidden Files را فعال کنید.

هنگامی که فایل .htaccess برای شما نمایش داده شد، باید آن را ادیت کنید. برای چنین کاری ابتد بر روی آن کلیک راست کرده و سپس روی گزینه Edit کلیک کنید. حال کدهای زیر را در خط اول آن کپی کنید و سپس Save Changes را بزنید تا فرایند شما تمام شود.

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

نکته: گاهی وقت ها رخ می دهد که فایل .htaccess در هاست شما وجود نداشته باشد. برای ساخت چنین چیزی تنها کافی است به وسیله یک نوت پد فایلی با همین اسم ایجاد کنید و سپس آن را در هاست خودتان آپلود کنید تا دیگر مشکلی به وجود نیاید.

ریدایرکت به وسیله وردپرس

حال ممکن است سایت شما همانند بسیاری از سایت ها، یک سایت وردپرسی باشد و این ریدایرکت برای تمامی صفحه های سایت شما انجام داده نشده. در چنین حالتی تنها کافی است که افزونه Really simple SSL را از خود ورپرس دانلود کنید. این افزونه بسیاری از مشکل ها و ارورهای خود گواهینامه SSL را برطرف می کند. بعد از دانلود این افزونه، باید آن را فعال کنید که در تصویر زیر نمایش داده شده است.

این افزونه تمامی صفحه های سایت را برای کاربر تبدیل به https می کند و دیگر مشکلی به وجود نخواهد آمد. البته بهتر است که از همان روش اول پیروی کنید زیرا اگر بخواهید این افزونه را بعدا پاک کنید، مشکل های زیادی برای سایت شما رخ می دهد و ممکن است ارورهای خاصی در وردپرس شما ایجاد شود.